بلاگ

راه های تشخیص زعفران اصلی  از تقلبی

تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

آیا می‌ دانستید بیش از 800 شیوه تقلب در زعفران وجود دارد؟زعفران ادویه گران و با ارزشی است و ارزش آن در بازارهای جهانی به هزاران دلار نیز می‌رسد. تقاضای زعفران نه تنها در بازار های جهانی بلکه در ایران نیز زیاد است و این ویژگی باعث سو استفاده سود جویان می‌شود که انواع و اقسام زعفران تقلبی را روانه بازار کنند. در این نوشته 12 راه تشخیص زعفران اصلی از تقلبی را به شما آموزش می‌دهیم تا خرید زعفران اصلی و درجه را با اطمینان خاطر انجام دهید.

آنچه در ادامه می‌خوانیم:

 • 12 روش تشخیص زعفران اصلی از تقلبی
 • نکاتی برای خرید زعفران

12 روش تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

همه ما این ترس داریم محصولی که می‌خریم اصل نباشد و پولی که بابت پرداخت آن دادیم هدر برود. خرید زعفران نیز از این قضیه مستثنی نیست. اگر یک زعفران تقلبی باشد برای سلامتی نیز مضر است

در ادامه 12 راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی در منزل را به شما آموزش خواهیم داد تا به راحتی و در کمترین زمان ممکن اصل یا تقلبی بودن آن را تشخیص دهید.

اول : به رنگ زعفران توجه کنید.

زعفران اصل، دارای رنگ قرمز شفاف و یکدست و گاها متمایل به قهوه‌ای است. زعفران تقلبی ممکن است رنگ‌های غیرطبیعی مانند نارنجی یا قرمز روشن داشته باشد.

 • محصولات تقلبی غالبا به دلیل افزودن مواد اضافی رنگی درخشان دارد.
 • زعفرانی که اصل رنگ ماتی دارد و هرگز درخشش ندارد

دوم : به تلخی طعم زعفران توجه کنید.

زعفرانی که اصلی باشد باید طعم تلخی که معمولاً بعد از چند دقیقه مصرف محو شود، طعم زعفران تقلبی ممکن است ناشناخته و یا شیرین باشد. همچنین، طعم زعفران اصلی تلخ و خاص است.

 • طعم زعفران تقلبی به شوری یا شیرینی میزند.

سوم : به تندی بوی زعفران توجه کنید.

زعفران اصل، عطر و بوی قوی و گرمی دارد. زعفران تقلبی ممکن است بوی ضعیف یا نامطبوعی داشته باشد. اگر از زعفران این بوی تند را دریافت نکردید پس به احتمال زیاد تقلبی است.

تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

چهارم : به کلاله های زعفران توجه کنید.

توجه به کلاله های خشک شده و نوع آنها بهترین نشانه است. انتهای کلاله های زعفران اصلی پهن تر است.  برای تشخیص زعفران از روی کلاله های آن بهتر است که با انواع زعفران آشنایی داشته باشید.

مطالعه بیشتر : آشنایی با انواع زعفران 

 پنجم : به قیمت زعفران توجه کنید.

هیچ گرانی دلیل بر اصل بودن و هیچ ارزانی دلیل بر تقلبی بودن نیست. اگر دیدید قیمت زعفران بسیار بالا یا بسیار پایین است بدانید احتمال تقلب بسیار زیاد است.

بهترین راه این است که از قیمت زعفران به روز اطلاع داشته باشید. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت های به روز با شماره … تماس نمایید یا زعفران اصلی را از زعفران فرانام، تامین کننده فروشگاه های زعفران کشور تهیه نمایید.

لینک شاپ

ششم : از آب گرم برای تشخیص زعفران اصل استفاده کنید.

زعفران اصل در آب گرم به آرامی شروع به رنگ دادن میکند پس اگر مشاهده کردید که زعفران به سرعت رنگ میدهد مطمئن باشید یک جای کار ایراد دارد.

زعفران اصل رنگ زرد مایل به نارنجی به آب می‌دهد اما زعفران تقلبی رنگ کاملاً قرمزی به آب می‌دهد. این قرمزی نشانه استفاده از مواد شیمایی برای رنگ‌دهی به زعفران است.

تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

هفتم : از کاغذ برای تشخیص زعفران اصل استفاده کنید.

.فشار دادن نخ ها یا رشته های زعفران در دو طرف کاغذ یکی دیگر از راه های تشخیص زعفران اصلی از تقلبی است. اگر کاغذ چرب یا خیس شد بدانید که بدون شک  این زعفران، زعفران از نوع تقلبی است.

هشتم : از جوش شیرین برای تشخیص زعفران اصل استفاده کنید.

چند رشته زعفران را با کمی جوش شیرین مخلوط کنید. زعفران اصل، با جوش شیرین واکنش نمی‌دهد. زعفران تقلبی ممکن است رنگ زرد یا نارنجی به خود بگیرد.

نهم : از آب برای تشخیص زعفران اصل استفاده کنید.

مقداری زعفران را درون آب سرد بریزید و چند دقیقه صبر کنید. زعفران اصل به کندی رنگ خود را از دست می‌دهد اما زعفران تقلبی به سرعت در آب حل می‌شود.

نکته مهم دیگری که می‌تواند به تشخیص زعفران اصل با آب سرد به شما کمک کند این است که اگر زعفران ریخته شده را از آب برداشتید و رنگ آن به صورت کامل رفته بود، محصول شما کاملاً تقلبی است.

تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

 دهم : از سرکه برای تشخیص زعفران اصل استفاده کنید.

زعفران اصل را در سرکه خیس کنید. زعفران اصل، رنگ سرکه را به زرد یا نارنجی تغییر می‌دهد. زعفران تقلبی ممکن است رنگ سرکه را به قرمز تغییر دهد.

یازدهم : در هنگام خرید زعفران گواهی نامه های آزمایشگاهی بخواهید.

هیچ راهی معتبرتر از این نیست که از فروشنده بخواهید آزمایشات و تست محصولات خود را به شما نشان دهد مخصوصا اگر قصد خرید عمده زعفران را دارید زیرا این روش شما را کاملا مطمئن میکند که زعفران جعلی است یا نه

نکته: مراقب باشید برگه آزمایش کاملا سالم باشد و دستکاری نشده باشد.

دوازدهم : خرید زعفران را از جای مطمئن انجام دهید.

برای اطمینان از اصالت زعفران، آن را از منابع معتبر مانند فروشگاه‌های تخصصی زعفران یا کشاورزان خریداری کنید.

زعفران فرانام این اطمینان را به شما می‌دهد که کیه محصولات درجه یک، با کیفیت و اصل هستند و محصولات زعفران فرانام در هر یک از تست های بالا سربلند و پیروز خواهند شد.

برای خرید زعفران اصل و درجه یک با بهترین قیمت همین الان محصولات را مشاهده کرده و خرید خود را انجام دهید تا در سریع ترین زمان ممکن برای شما ارسال شود.

تشخیص زعفران اصلی از تقلبی

نکاتی برای خرید زعفران

در هنگام خرید زعفران به این نکات توجه کنید.

 • زعفران را به صورت بسته‌بندی شده و با برند معتبر خریداری کنید.
 • به تاریخ انقضای زعفران توجه کنید.
 • زعفران را در مکان خنک و خشک نگهداری کنید.
 • از خرید زعفران با قیمت‌های بسیار پایین خودداری کنید.
 • کیفیت های زعفران را مانند زعفران درجه یک ،درجه دو و… بشناسید و با آگاهی خرید کنید.
 • قبل از خرید زعفران عمده تحقیقات خود را کامل کنید.
 • از پشتیبانی سایتی که میخواهید زعفران فله بخرید راهنمایی بخواهید.

خرید زعفران از زعفران فرانام

خلاصه و جمع بندی 

در این نوشته دوازده روش مختلف تشخیص زعفران اصلی از تقلبی را بیان کردیم که به راحتی در منزل انجام می‌شود و می‌توانید از اصل بودن زعفران اطمینان حاصل پیدا کنید . در ادامه نکاتی برای خرید مطمئن تر زعفران ارائه دادیم.

شما می‌توانید زعفران مورد نیاز خود را به صورت عمده و بسته بندی شده از زعفران فرانام تهیه نمایید و از اصل بودن زعفران آسوده خاطر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 6 =